top of page

W co się bawić z dziećmi?

   1. Lepienie z masy solnej - lepienie z plasteliny lub masy solnej to zarówno rozrywka, jak i ćwiczenie rozwijające sprawność rąk. Taka zabawa rozwija również kreatywność dziecka.

Przepis na masę solną : 

  • 4 szklanki mąki

  • 1 szklanka soli

  • 2 szklanki wody

  • łyżka oleju

W misce wymieszaj mąkę i sól. Następnie, dodaj stopniowo wodę i olej, wyrabiaj rękami ciasto. Po kilku minutach masa solna jest gotowa - ma mieć konsystencję ciasta na makaron. Aby uatrakcyjnić zabawę, można również dodać barwniki spożywcze.

 

   2.Zabawy paluszkowe - zabawy ruchowe, poprawiają sprawność manualną, wpływają na więź emocjonalną z rodzicem, wspomagają rozwój mowy, pomagają się zrelaksować i skoncentrować.

Przykłady zabaw paluszkowych:

  • PADA DESZCZYK

Pada deszczyk, pada, pada, (Uderzamy palcem o podłogę)

coraz prędzej z nieba spada. (Przebieramy wszystkimi palcami)

Jak z konewki woda leci, (Uderzamy całymi dłońmi o podłogę)

A tu błyskawica świeci... ( Prostujemy się i klaszczemy w dłonie nad głową)

Grzmot !!! (Tupiemy stopami o podłogę)

  • MAŁE MYSZKI

Tam na stryszku, (robimy z rąk daszek)

małych myszek (zaciskamy piąstki i poruszamy nimi)

chrobotanie ciągle słyszę. (drapiemy palcami o stół)

wciąż biegają, dokazują. (biegamy palcami)

podkradają, (zagarniamy rękami do siebie zamykając dłonie)

łasuchują. (udajemy, że jemy)

Lecz je złapać trudna sztuka, (grozimy paluszkiem)

bo do norki dają nurka. (chowamy ręce za siebie)

  • RĄCZKI ROBIĄ KLAP KLAP KLAP

Rączki robią klap klap klap

Nóżki robią tup, tup, tup
Tutaj swoją głowę mam
A na brzuszku bam bam bam

   

   3. Wspólne gotowanie- wspólne gotowanie i sprzątanie po nim ;) 

  • sprzyja powstawaniu dobrych nawyków

  • rozwija sprawność manualną

  • dzieci poznają nowe smaki i zapachy

  • dzieci chętniej sięgają po dania, które same przygotowały

  • pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości.

   Już niedługo zapraszamy ​do zakładki Kącik Dietetyka - gotuj z nami, gdzie znajdziecie garść inspiracji kulinarnych.

   

   4. Ciepło - zimno /podchody - zabawy, które rozwijają zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną dziecka. Dzieci uczą się odczytywać sygnały z otoczenia oraz rozwijają spostrzegawczość. Zachęcamy do ukrycia karteczek z zadaniami, które trzeba wykonać (np. ćwiczenia), po wykonaniu których dziecko może rozpocząć poszukiwania kolejnych.

   

   5. Wspólne muzykowanie - Nawet jeśli nie macie w domu instrumentów, to bardzo łatwo je wykonać.

Potrzebne będzie:

  • jakikolwiek pojemnik plastikowy z zakrętką

  • wsad do naszej grzechotki czyli na przykład: kasza, makaron, ziarno popcornu, drobne koraliki, cukier, itp.

  • kolorowy papier do ozdoby, mazaki, klej, nożyczki

do ozdobionego pojemnika wsypujemy wsad, zakręcamy (zabezpieczamy nakrętki taśmą) i zaczynamy koncert. Oprócz własnych improwizacji zachęcamy do stawiania dziecku wyzwań, np. Powtórz rytm czy grania w określonym momencie w danym utworze. Każdy wsad będzie wydawał trochę inny dźwięk. Wspaniałą zabawą będzie również poszukiwanie dźwięków w rzeczach codziennego użytku. 

    6. Gra planszowa - Własnoręcznie przygotowana gra planszowa rozwija umiejętności matematyczne i kreatywność, a przy tym daje dużo satysfakcji i sprawia wiele radości. 

potrzebne będzie: 

  • papier - będzie naszą planszą, więc im większy, tym lepszy

  • kredki/mazaki 

  • kostka i pionki 

Czas tworzyć! Możemy stworzyć grę na bazie znanej nam historii - jak np. Bajka o czerwonym Kapturku, gdzie planszą będzie droga z domu do babci; możemy narysować tor wyścigowy na przykładzie Bajki Auta; a może będzie to wyprawa piratów? ​Ogranicza nas tylko wyobraźnia! Grę uatrakcyjnią pola specjalne z zadaniami do wykonania. Uwaga! Pamiętajmy, że zasady nie mogą być zbyt skomplikowane i koniecznie muszą być ustalone przed rozgrywką. W trakcie gry nie zmieniamy zasad!

   

7. Tańce-hulańce - Taniec jest dobry na wszystko! rozwija sprawność fizyczną, zaspokaja potrzebę ruchu i uszczęśliwia. Wystarczy włączyć ulubione melodie! My ze swojej strony polecamy Papaya U. Dudziak, taniec zyzgak, czy Boogie Woogie. Można również skorzystać z wielu propozycji na platformie you tube, np. Tuptaj średniaczku, team4animationmalocakids

8. Zabawy teatralne - pobudzają  wyobraźnię artystyczną dzieci, uczą podstaw gry aktorskiej z rekwizytem lub lalką, zachęcają do własnej aktywności twórczej, rozbudzają zainteresowania literaturą i teatrem, kształtują  umiejętność wyrażania swoich przeżyć, nastrojów i emocji za pomocą gestów, ruchu i mimiki.

Przykłady zabaw teatralnych:

  • ,,Na straganie”. Na podstawie wiersza J. Brzechwy zabawa z tekstem z wykorzystaniem lalek wykonanych np. z warzyw.

  • ,,Moja zabawka”. Dzieci wybierają sobie zabawkę i starają się  opowiadać jej historię własnymi słowami.- kim jest, jak się nazywa, jak wygląda,  skąd pochodzi, itp.

  • ,,Jedna z wielu” Z danej Bajki wybierana jest jedna postać i naszym zadaniem jest wymyślenie dla niej alternatywnej historii, Pomyślmy, co by było,  gdyby np.: co By się stało, gdyby pantofelka Kopciuszka nie znalazł królewicz, tylko zła wróżka.

  • "Powiedz to…”– zabawy głosem. wybierzcie prosty wierszyk, np. „wlazł kotek na płotek”.Waszym zadaniem jest wypowiadanie go ze złością,·z radością,·ze smutkiem,·ze zdziwieniem, ze znudzeniem itd.

  • "Lustro" - Stań z dzieckiem przodem do siebie, Jedna osoba jest lustrem – stara się wiernie odtworzyć gesty i mimikę drugiej osoby. Następnie role się odwracają.

   

​9. „Zabawa w skojarzenia” - Zabawa uczy logicznego myślenia, skupienia uwagi. Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.

10. „Ciuciubabka” - Zabawa uczy orientacji w przestrzeni,koncentracji uwagi, liczenia, stron wg własnej osi ciała. Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi  z zawiązanymi oczami. Osoba dorosła kieruje nim mówiąc polecenia np.:idź 4 kroki do przodu, teraz idź 2 kroki do tyłu, kucnij,dotknij, weź ( np. piłkę, mały klocek etc.)

11. Eksperymenty i doświadczenia - Eksperymenty są nie tylko świetnym pomysłem na naukę, ale również zabawę. Rozwijają samodzielność, myślenie praktyczne i kreatywne, spostrzegawczość i koncentrację uwagi. Poszerzają wiedzę.  Ciekawe propozycje eksperymentów znajdą państwo na : mNauka - Przedszkolne eksperymenty

Ponieważ przyszła już wiosna, serdecznie polecamy doświadczenie przyrodnicze, jakim jest założenie własnej hodowli.Dzięki temu dzieci mogą same zaobserwować wzrost roślin, zrozumieć warunki potrzebne do wzrostu i rozwoju roślin.

  • Sadzimy cebulkę( w ziemi, lub w wodzie).

Umieszczamy cebulkę (najlepiej z zalążkiem szczypiorku) w ziemi lub w szklanym pojemniku z wodą, podlewamy, lub uzupełniamy wodę w naczyniu ( jeśli chodzi o tę opcję to mamy szanse obserwować rozwój systemu korzeniowego) .Drugą cebulkę wkładamy do miseczki bez wody i dostępu do światła. Obserwujemy wzrost roślin, możemy to notować na kartce licząc dni do wyrośnięcia szczypiorku, rysując cykl wzrostu rośliny.

Posadzić możemy także ziemniaki, marchew lub pietruszki.

  • Podobnie możemy postępować z fasolą, którą umieszczamy na gazie w słoiku z wodą.

  • Jeśli dysponują Państwo nasionami roślin i ziół m.in. rzeżuchy, kiełkami brokuła etc. czy też ziarnami owsa to można je posiać na wacie, wacikach lub też gazie i także obserwować wzrost i sprawdzać postępy

Świetnym podsumowaniem tematu o wzroście roślin będzie krótka animacja na ten temat​

Strony, na które warto zajrzeć

Ninateka archiwum, w którym znajdziecie: bajki, filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Code.org - strona, na której za pomocą gier i ćwiczeń dzieci mogą uczyć się programowania

Polskie Radio Dzieciom - bezpłatnie słuchowiska dla dzieci, czytane bajki, jak i materiały edukacyjne

Emocje Dziecka - strona, na której znajdziecie szereg porad, ciekawych artykułów, jak również materiałów do pracy z dzieckiem

Maluch w domu - strona z kartami pracy, eksperymentami i doświadczeniami oraz inspiracjami

E-przedszkolaki - to serwis, w którym znajdziecie materiały do pracy z dziećmi jak również gry edukacyjne

Lulek Tv. -Można się tu nauczyć liczyć, czytać, pisać, określać nazwy miesięcy czy poznawać godziny na zegarze. Pokazujemy dzieciom nuty, pomagamy zapamiętać numery alarmowe, czy pierwsze słowa w języku angielskim. Zachęcamy do czytania książek, rysowania na kartce, śpiewania. 

Domowy przedszkolak - to ciekawy portal pełen kart pracy, zagadek, filmów edukacyjnych oraz kolorowanek dla dzieci.

Przedszkole nr 58 im. Cz. Janczarskiego w Warszawie

bottom of page